Kościół

Konsekracja kościoła

11 października 2014 roku na uroczystej mszy św. o godz. 11.00 odbyła się konsekracja przebudowanego w latach 2006-2014 kościoła parafialnego św. Anny we Wrocławiu na Oporowie. Dokonał tego ordynariusz Archidiecezji Abp Józef Kupny.

Plan rozbudowy kościoła

Liczba wiernych z każdym rokiem wzrastała. Ze względu na znaczną rozbudowę osiedla konieczne stało się powiększenie dotychczasowej świątyni. Dotychczasowa powierzchnia kościoła wynosi 355,15 m2, kubatura 3.328 m3, długość 27,43 m, szerokość 12,66 m.
Przed dwudziestoma laty za ks. proboszcza Czesława Surówki zbudowano obszerny Dom Parafialny, mieszczący mieszkania duszpasterzy oraz salki katechetyczne.
Wielokrotnie powracał plan rozbudowy kościoła. W ostatnich latach przygotowania do tej inwestycji poczynił ks. proboszcz Jacek Wachowiak. Autorem projektu rozbudowy jest Anna Filuś, sprawdzającym Piotr Bielański z „Pracowni Architektury s.c. Architekci Anna Filuś, Piotr Bielański” z Krakowa. rozbudowa powiększy przestrzeń sakralną i polepszy warunki uczestnictwa w liturgii.
Plan rozbudowy obejmie: nawy boczne połączone z istniejącą nawą główną kościoła, prezbiterium zaplecze prezbiterium (dwie zakrystie z sanitariatami), chór z nowymi schodami, w podpiwniczeniu sala spotkań wraz z hallem, sanitariatami i zapleczem.
Po rozbudowie powstanie kościół o powierzchni 754,4 m2 (parter – 668,8 m2, chór 98,6 m2 oraz podpiwniczenie 149,2 m2), kubaturze 6602,8 m3 (długość 32,74 m, szerokość 25,52 m). Łączna ilość miejsc – 800 (w tym 420 siedzących i 380 stojących. Prezbiterium będzie miało powierzchnię 54,5 m2, a chór 98,6 m2.
Prace wykonawcze rozpoczęły się na początku lipca 2006 r. od rozbiórki dotychczasowego prezbiterium i zakrystii oraz wystawienia nowych pomieszczeń. Wykonuje je firma „Artur Solecki” z Wrocławia.

Dziennik rozbudowy kościoła

14.05.2006 r.
W tym tygodniu składamy dokumenty związane z rozbudową naszego kościoła.

18.05.2006 r.
Rozpoczęły się prace przygotowawcze do rozbudowy kościoła; zagospodarowanie zaplecza.

26.08.2006 r.
Rozpoczęła się żmudna rozbiórka zakrystii i prezbiterium kościoła.

06.08.2006 r.
Powoli kończą się prace rozbiórkowe. Dzięki Bogu – szczęśliwie – wszyscy pracownicy są zdrowi i w pełni sił. Niedługo rozpoczną się wykopy. Harmonogramprac jest przestrzegany – nie ma opóźnień, chociaż plany budowlane do Świąt są ambitne.
Szef firmy powiedział, że nawet gdyby kościół nie był rozbudowywany to wymagał już kapitalnego remontu. Strop pod prezbiterium podtrzymywali aniołowie ze Św. Anną…
W połowie lipca odkryliśmy pod zakrystią nieznane pomieszczenie. Był tam      posrebrzany krzyż, fragmenty monstrancji, porcelana, kryształy, kilkanaście      srebrnych monet sprzed wojny oraz… kilkadziesiąt kilogramów gwoździ (many zapas na kilka budów). Znalezisko zostało zgłoszone do konserwatora. Mam nadzieję, że wiele z tych przedwojennych pamiątek pozostanie w naszej Parafii.

13.08.2006 r.
Wystarczyły trzy deszczowe dni, by zobaczyć opłakany stan dachu kościoła.Okazało się także, ze kościół praktycznie nie ma izolacji. Wreszcie w piątek ukazał się pęknięty fundament zakrystii. Rozbudowa kościoła trochę zamienia się w akcję ratunkową.
Jak nie ufać Opatrzności… Powoli kończy się rozbiórka, zaczynają kilkumetrowe wykopy.
Szef zapewnia, ze terminy będą dotrzymane. Już 5-7 murarzy przygotowuje się do roboty. Dzięki Bogu, że ekipa się trzyma i nikt nie marzy o Irlandii.
Przed Świętami chcemy „zrobić” stan surowy bez wyburzania ścian kościoła. Mają powstać nowe mury dookoła kościoła wraz z kaplicami. Jeżeli pozwolą na to finanse „położymy” również dachy.
Dziękuję wszystkim Ofiarodawcom za złożone ofiary. Pieniądze staramy się wydawać racjonalnie wybierając najlepsze oferty. Na dzisiaj nam wystarczy, a jutro… a jutra nie ma. Przyszłość nie należy do nas – jest darem Boga. Nie zamartwiajmy się na zapas, dziękujmy za to, co mamy dzisiaj. A więc dziękuję i lecę zamawiać dwuetowniki PE-220.

27.08.2006 r.
Ciągle jesteśmy „w ziemi”. To robota bardzo męcząca, choć mało efektowna. Kopanie rowów, usuwanie resztek betonu, którego nie żałowano 70 lat temu, wywóz ziemi – to trzeba zrobić, aby zacząć wzmacnianie fundamentów kościoła.
Bez troski o solidne fundamenty budowanie czegokolwiek jest bez sensu. Co jest moim fundamentem? Na czym buduję?
W czwartek na głębokości pół metra robotnicy znaleźli figurkę Pana Jezusa. Mamy już krzyż, fragment monstrancji, bardzo wysłużony kielich, figurkę Pana Jezusa. Budując kościół Bóg nam ciągle przypomina, co jest najważniejsze…
Robota idzie. Dzięki Bogu i ludziom.

27.08.2006 r.
W ostatnim tygodniu zostały wzmocnione fundamenty prezbiterium. Robotnicy wylali 5 m sześć. betonu. Wcześniej podczas wykopów na głębokości trzech metrów pojawiła się woda. Można się było tego spodziewać, choćby ze względu na ostatnie opady. Zrobiliśmy dodatkowe badania geologiczne. Pocieszające jest jednak to, że „szefostwo” już sobie poradziło z tym problemem. Musimy trochę zrobić porządek z niektórymi roślinami i krzewami. Sporo z nich zostało przesadzonych w inne miejsca. Krzyż też zostanie tymczasowo przeniesiony. Niech nadal pod nim palą się znicze, lampy i stoją kwiaty, niech modlą się wierni. Bez Krzyża trudno sobie poradzić…

03.09.2006 r.
W ostatnim tygodniu prace zwolniły tempo, ze względu na pogodę, jak również sprawy formalne związane z przyłączem energetycznym.
Niemniej uporządkowano teren wokół kościoła, przygotowując teren do prac ziemnych. Dokonano wzmocnienia betonowego fundamentu kościoła od strony plebanii. Rozpoczęto kopanie ręczne dołów pod ławy prezbiterium i kościoła dolnego.
Mimo trudności, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.

17.09.2006 r.
Po prawej stronie kościoła (patrząc od drzwi wejściowych) zacznie się (od poniedziałku) wylewanie fundamentu. Szef firmy powiedział, że ok. 10 października mury zaczną „rosnąć”.
Pragnę poinformować, ze w tym roku na pewno nie będziemy rozbierać dachu ani bocznych ścian. Nie ma więc możliwości, że na zimę pozostaniemy bez dachu. Musimy jedynie pomyśleć nad sposobem ogrzewania kościoła, ale wierzę, że znajdziemy najlepsze wyjście.
W październiku zostaną wygłoszone kazania związane z rozbudową.
PS. Wykopy są już bardzo głębokie. Proszę być ostrożnym.

23.09.2006 r.
Rozpoczęto wznoszenie murów na fundamentach, jak na razie wszystko jest „w ziemi” więc niewiele widoczne spoza ogrodzenia budowy.

10.10.2006 r.
Wreszcie mury zaczynają „wychodzić z ziemi”, zaczyna być widać rozbudowę nawet zza płotu. By kościół mógł przetrwać lata, zaczęto izolować mury fundamentowe.

20.10.2006
Rozpoczęto stawianie szalunków do zalewania ścian stropowych dolnego kościoła i prezbiterium.

3.11.2006
Ściany stropowe gotowe.

8.11.2006
Wreszcie można rozpoczynać wykopy pod lewą nawę kościoła i dalszą cześć prezbiterium.

22.11.2006
Jak Ja wspaniale, że Opatrzność czuwa nad nami, więc pogoda nam sprzyja. Nareszcie „obie strony” rozbudowy zaczną wyrównywać. Zaczyna się „wyrównywać” podpiwniczenie prezbiterium z salą podziemną, a lewa nawa zaczyna wychodzić z ziemi. Dzięki Ci Panie.

30.11.2006
Wreszcie zaczyna być widać zarys przyszłego rozbudowanego kościoła. Mimo ochłodzenie budowlańcy pracują wytrwale. Chyba zakończą się najbardziej pracochłonne i najmniej widoczne prace a mury pójdą do góry.

14.12.2006
Choć ogrodnicy i sadownicy narzekają na anomalie pogodowe, to ci którzy zaglądają przez ogrodzenie, widzą, aż serce się raduje, jak coraz wyraźniej zarysowuje się NASZ kościół, oby i ten duchowy wzrastał.

14.01.2007
Choć prace wciąż trwają, to nasza kronika zatrzymała się; Święta radosne, choć bez śniegu, okres przed Nowym Rokiem tak szybko minął. Wkroczyliśmy w 2007 rok. Wydawać się może że prace się zatrzymały. Jednak od grudnia rozpoczęły się mało widoczne prace przy zbrojeniu stropy między dolną salą a prezbiterium. Gdy wyleje się strop, znów będzie widoczny postęp prac.

22.01.2007
Wreszcie zakończyły się najmniej widoczne prace; zbrojenie pod strop między dolną salę a prezbiterium. Został wreszcie zalany strop. Pogoda sprzyja. Choć temperatura się obniżyła, dalsze prace trwają nadal. Znów będzie z zewnątrz ogrodzenia widać postęp prac.

10.02.2007
Mimo zmiennej pogody murarze pracują wytrwale. Zaczyna być widać kształt prezbiterium, zakrystii. Można, widząc mury, mieć wyobrażenie jak bardzo powiększy się nasz kościół.

24.02.2007
Jak widzieliśmy, w ciągu ostatnich dwóch tygodni, pogoda nie zawsze sprzyjała budowlańcom. Prace przy rozbudowie nie zostały przerwane. Przygotowywany jest szalunek w części, gdzie będzie znajdowała się zakrystia i prezbiterium, do łuków okiennych i nadproży. Czyli znów nastąpił etap mało widoczny i żmudny.

09.03.2007
Udało się w tym tygodniu skończyć szalunki do łuków okiennych i nadproży w części prezbiterium oraz nowej zakrystii. W połowie tygodnia zalano je betonem. Dalsze prace związane będą z podciąganiem murów i przygotowanie do zalania stropu nad zakrystią.

17.03.2007
Podziękowanie Pragnę poinformować, że w ubiegłym tygodniu podczas Mszy św. zebraliśmy prawie 11.800 zł. Wszystkim, którzy wspierają duchowo dzieło rozbudowy naszego kościoła składam serdeczne podziękowanie.  W każdą środę podczas Nowenny modlimy się za wszystkich Ofiarodawców
Obecnie trwają przygotowania do wylania stropu nad zakrystiami. Strop będzie wylany prawdopodobnie w następnym tygodniu. Później  rozpoczną się dalsze prace w prezbiterium. Kościół będzie „czynny” na pewno do 15 maja.
Ks. Proboszcz

Lipiec – Sierpień
Początkiem lipca, kościół został przeniesiony do tymczasowego pomieszczenia, tzw. namiotu. Jak wygląda w środku, można zobaczyć w fotokronice rozbudowy lub osobiście. Początkiem lipca, kościół został przeniesiony do tymczasowego pomieszczenia, tzw. namiotu. Jak wygląda w środku, można zobaczyć w fotokronice rozbudowy lub osobiście.
Natomiast w rozbudowującym się kościele, na przełomie lipca sierpnia trwają prace związane z rozbiórką oraz rozbudową kościoła. Rozbiórka dotyczy nawy głównej istniejącego kościoła. Zostaje zlikwidowana podłoga drewniana, ozdobne kasetony z sufitu oraz wykute posadzki. Z bocznych ścian nawy głównej zostają usunięte witraże oraz wykute okna. Trwają prace związane z rozbiórką dachu – prace obejmują demontaż dachówki oraz ocieplenia dachu. Boczne ściany nawy głównej istniejącego kościoła zostają częściowo wyburzone w celu umożliwienia wykonania słupów nowo powstałego kościoła. Wykonano 6 stóp fundamentowych pod konstrukcję nośną nowego kościoła. Nad ścianami prezbiterium zamontowano stalową konstrukcję nośną dachu. Powstają główne (okrągłe) słupy nawy głównej. Równocześnie trwają prace związane z odwodnieniem kościoła – drenaż. Natomiast w rozbudowującym się kościele, na przełomie lipca sierpnia trwają prace związane z rozbiórką oraz rozbudową kościoła. Rozbiórka dotyczy nawy głównej istniejącego kościoła. Zostaje zlikwidowana podłoga drewniana, ozdobne kasetony z sufitu oraz wykute posadzki. Z bocznych ścian nawy głównej zostają usunięte witraże oraz wykute okna. Trwają prace związane z rozbiórką dachu – prace obejmują demontaż dachówki oraz ocieplenia dachu. Boczne ściany nawy głównej istniejącego kościoła zostają częściowo wyburzone w celu umożliwienia wykonania słupów nowo powstałego kościoła. Wykonano 6 stóp fundamentowych pod konstrukcję nośną nowego kościoła. Nad ścianami prezbiterium zamontowano stalową konstrukcję nośną dachu. Powstają główne (okrągłe) słupy nawy głównej. Równocześnie trwają prace związane z odwodnieniem kościoła – drenaż.
W przyszłych dniach przewidziane są prace związane z konstrukcją stropu chóru. Powstaną pozostałe dwa słupy główne kościoła. Będą trwały prace związane z konstrukcją nośną dachu nad nawami bocznymi – powstaną podciągi. Potrwają dalsze prace nad instalacjami: deszczową oraz kanalizacyjną.
Ks. Jerzy

09.08.2007
W bieżącym tygodniu kontynuowane są robty ziemne; wykopy pod kanalizację deszczową oraz drenaż od strony wschodniej kościoła. Wymieniane są studzienki i rury kanalizacji deszczowej po stronie zachodniej ze starych na nowe. Powstały dwa słupy główne kościoła oraz podciągi żelbetowe. Trwają dalsze prace związane z przygotowaniem pozostałych słupów do betonowania (zbrojenie oraz szalowanie). Powstaje konstrukcja schodów prowadzących na chór-szalowanie oraz przygotowanie zbrojenia. Przygotowywana jest także konstrukcja stropu nad parterem (chór). Od strony wschodniej kościoła dokonywane są prace nad fundamentami pod schody oraz pod wjazdy dla niepełnosprawnych.
p. inż. Ewa

21.10.2007
Sporo pracy wykonano wewnątrz kościoła, szczególnie „pod sufitem”. Na razie wstrzymano prace nad chórem. Niedługo pojawi się dachówka na dachu prezbiterium. Kontynuowane są prace związane z drenażem. Izolowany jest dokładnie kościół dolny. Wody gruntowe są niebezpiecznie wysoko. Wolimy być zbyt zapobiegliwi niż później walczyć z kłopotami w kościele dolnym.
W tym tygodniu wylano również sporo betonu.
Mamy nadzieję, ze zapowiedź zimy to spóźniony żart primaaprilisowy. Jesteśmy przygotowani. W razie czego przygotowane ogrzewanie na pewno wystarczy.
Dziękując za wszystkie przejawy życzliwości, wsparcie finansowe i duchowe proszę nadal o modlitwę w intencji rozbudowy.
Ks. Proboszcz

19.01.2008
Po przerwie świątecznej pracownicy firmy wrócili do pracy. Od ponie-działku pracuje 16-18 robotników. Mają co robić. Wewnątrz kościoła zostało wybrane 60 cm starej ziemi. Została nawieziona nowa i zagęszczo-na. Niedługo będzie wylewana po-sadzka na całej powierzchni kościoła. Od poniedziałku rozbierane są stare ściany kościoła.
Coraz bardziej rysuje się wielkość nowego kościoła. Robi imponujące wrażenie. Obecnie czeka nas praca nad nowym dachem kościoła. Powstaje projekt, a później będziemy czekać na powstanie nowej konstrukcji. Nad nową kapliczką powstaje konstrukcja dachu. Po drugiej powstanie podobna.
Pracy jest sporo, ale ludzi nie brakuje. Każdy nowy dzień przybliża moment odprawienia Mszy św. w nowej świątyni. Proszę o modlitwę,  by  pierwszą Mszę św. można było odprawić w tym jubileuszowym roku.
Przypomnę, że w tym roku mija 70 rocznica wybudowania starego kościoła. Prosząc o modlitwę jeszcze raz dziękuję za wszelkie materialne i duchowe dary związane z rozbudową kościoła. Niech Bóg wszystkich Ofiarodawców darzy błogosławieństwem i potrzebnymi łaskami.

14.03.2008
Pogoda sprzyja pracom przy rozbudowie kościoła, pracuje duża grupa pracowników. Rozpoczęły się prace przy pokrywaniu prezbiterium dachówka. Nad nowymi nawami bocznymi postawiono konstrukcje metalowe dachu. Powoli zbliża się też remont Domu Parafialnego, zbudowanego przed 30 laty.

26.04.2008
Remont Domu parafialnego rozpoczęty. Na „pierwszy ogień” poszły piwnice. Złożono zamówienie na drewno do konstrukcji dachowej kościoła. Obiecano, że w połowie czerwca rozpoczną się prace przy stawianiu konstrukcji.

12.06.2008
Remont Domu parafialnego w toku, a prac jest wiele, bo przewody elektryczne, kanalizacja i rury wodne i od centralnego ogrzewania stare. Czekamy na drewno do konstrukcji dachu nad nawa główną, prace przesuwają się na koniec czerwca.

14.07.2008
Rozpoczęto stawianie konstrukcji drewnianej dachu kościoła, prace ukończono szybko i sprawnie. Zaczęto pokrywać dach dachówka. Coraz bardziej widać, jak będzie wyglądał nowy kościół. Roboty w Domu parafialnym zaawansowane.

20.09.2008
Pozostała mała część dachu do pokrycia dachówka, wykonano schody w prezbiterium i wejściowe do kościoła. Jak widać od dawna, zamiast jednego wejścia do kościoła od ul. Stanki, będą trzy i podjazd dla wózków. Prace w Domu Parafialnym też w toku, bo Rok Duszpasterski rozpoczęty, więc potrzebne sale na spotkania. Jak na razie grupy spotykają się w kościele tymczasowym.

10.10.2008
Nastąpił rozruch pieca centralnego ogrzewania do Domu Parafialnego i kościoła. Mimo trudności wykonawczych, jak to w życiu, dalej ks. Proboszcz planuje Pasterkę w nowym kościele.

21.11.2008
W ostatnim czasie udało się zrobić na budowie kościoła :
Od czerwca trwają prace nad ułożeniem i montażem nowej konstrukcji dachu z drewna klejonego. Deskowanie powierzchni dachowej, montaż konstrukcji nowych kaplic i ich deskowanie. Dekarze montują okucia z blachy miedzianej. Od lipca trwa przykrywanie dachu dachówką karpiówką firmy JOPEK. W tym samym czasie trwają prace wewnątrz związane z montażem instalacji elektr. w całym kościele.
W listopadzie zakładamy nowo oprawione w dębowe ramy witraże i okna. Są aktualnie robione tymczasowe ławki, które posłużą nam na jakiś czas do zrobienia ławek docelowych.
Wszystkie prace zmierzają do tego, by choć w skromnych warunkach przeżyć w nowo budowanym kościele tegoroczna pasterkę.

Boże Narodzenie 2008
Tegoroczne Pasterki odbyły się w rozbudowywanym kościele. Choć stan jest mocno surowy, jednak atmosfera przez dekoracje była bardzo ciepła i podniosła. Można było więc zobaczyć na ile są zaawansowane prace. Obie pasterki poprzedził wspólny śpiew kolęd. Ci, którzy nie mogli uczestniczyć w Pasterkach, mogli stan kościoła obejrzeć w Święta Bożego Narodzenia (patrz fotokronika rozbudowy).

25.01.2009
Prace na budowie trwają bardzo intensywnie. Kończymy w tym tygodniu zadanie docieplenia głównego dachu i pokrycia go płytami. W dalszej kolejności będziemy ocieplać nawy boczne i nowo powstałe kaplice. W dalszym ciągu też trwają prace tynkarskie i instalacyjne ogrzewania podłogowego całego kościoła.

Wielkanoc 2009
Mimo trwających prac przy i w kościele, mogliśmy przeżyć Triduum Paschalne i święta Wielkanocne w nowym kościele. Zdjęcia można zobaczyć w fotokronice rozbudowy. Parafianie mogli przekonać się, że prace posuwają się intensywnie.

kwiecień – lipiec 2009
Mogliśmy świętować uroczystość I-szej Komunii św. oraz Bierzmowania w nowym kościele, mimo trwających prac. Uroczystość Odpustowa również zgromadziła nas w nowej świątyni.

27.09.2009
W uroczystość św. Wincentego a Paulo, święto założyciela Zgromadzenie Misji, na rozpoczęcie roku wincentyńskiego (350 lat od śmierci św. Wincentego a Paulo), weszliśmy do kościoła na stałe, pożegnaliśmy nasz Namiot Modlitwy. Mimo, że wnętrze nie ma wykonanych wszystkich prac, parafianom podoba się nowy kościół. Brakuje ławek, konfesjonałów, drzwi głównych do kościoła. W założeniach rekonsekracja będzie miała miejsce 18 września 2010 roku (na zakończenie roku wincentyńskiego).

Listopad 2009
Jak nietrudno zauważyć drzwi do kościoła są już wstawiane. Jednak wejście główne wymaga gruntowniejszego przygotowania terenu. W najbliższym tygodniu mamy nadzieję, że te prace się zakończą. W dalszym ciągu trwają prace wykańczania wnętrza całej elewacji kościoła. Pojawiają się w kościele poszczególne drobne elementy tworzenia całej harmonii wnętrza naszego kościoła. Pojawiły się nowe tzw. dostawiane konfesjonały, krzyż procesyjny, stojak pod Paschał.

Luty 2010
Na początku Wielkiego Postu, na rozpoczęcie nabożeństw, pojawiły się w naszym kościele nowe stacje Drogi Krzyżowej.

Marzec 2010
Miesiąc marzec, w właściwie czas Wielkiego Postu, obfituje w „przybywanie” nowych elementów wyposażenia rozbudowanego kościoła; pojawiły się dwa nowe żyrandole (w kaplicy M. Bożej i kaplicy Miłosierdzia Bożego), komponujące z już zawieszonymi, pojawiły się dwa rzędy nowych ławek. Natomiast w Wielki Piątek uroczyście został wniesiony, poświęcony i adorowany nowy Krzyż z Pasyjką, umieszczony następnie w prezbiterium.

Czewiec 2010
Niestety trzeba powtórzyć prace, przy zewnętrznej izolacji kościoła.

Wrzesień 2010
Dobiega koniec Roku Wincentyńskiego związanego z 350 leciem śmierci św. Wincentego a Paulo i św. Ludwiki de Marillac. Z tej okazji, tak jak we wszystkich kościołach, w których pracują Księża Misjonarze, tak i w naszym poświęcono uroczyście tablicę upamiętniającą tę rocznicę.

Budowniczowie kościoła

Ks. Jacek Wachowiak CM
Ks. Dariusz Dobbek CM
Skip to content